SARTAI 2024 padovanojo didelę šventę Lietuvai

Praėjus didžiausiam Lietuvoje žiemos renginiui SARTAI 2024 netyla džiaugsmas, kad ši šventė šiemet įvyko. Paskutinė savaitė prieš Sartų žirgų lenktynes pagailėjo šalto oro, tačiau dar sausio pradžioje pradėtas ruošti ledas varžyboms išsilaikė iki pat vasario 3 dienos. Skaičiuojama, kad renginyje apsilankė daugiau nei 25000 žmonių. Galime drąsiai teigti – SARTAI sugrįžo, nes tai yra labai reikalinga šventė Lietuvai.

Šiemet SARTAI 2024 svečius pasitiko su dideliu mugės miesteliu – jame buvo galima įsigyti įvairiausių gaminių: medžio dirbinių, keramikos ir molio gaminių, įvairių rūbų ir aksesuarų. Smaližiai pirko „baronkas“, o mėgstantys sūriai – vietoje išrūkytą žuvį ir rūkytas dešreles.

Didžiojoje renginio scenoje visą dieną vyko šokiai – prasidėjo nuo Aukštaitijos regiono liaudiškos muzikos kapelų, o baigėsi su puikiomis ir visiems gerai žinomomis grupėmis „Sadūnai“, „Jonis“ ir „Kitava“.

Naujiena Sartų žirgų lenktynėse – vaikų zona. Čia jų laukė edukatoriai, šieno labirintas, žvejyba ir arkliukų karuselė. Susirinko daugybė vaikų, kurie nenorėjo išeiti. Šias pramogas rengė Zarasų rajone įsikūrusio darželio VšĮ „Vaiko laikas“ darbuotojos.

Zarasų rajono savivaldybės merė Nijolė Guobienė renginio metu dėkojo šį renginį organizavusiems rajono Savivaldybės darbuotojams, Respublikinei lenktyninių žirgų lygai, Žemės ūkio ministerijai, Kultūros centrui Dusetų dailės galerijai, Zarasų rajono savivaldybės kultūros centrui, Viešajai įstaigai Zarasų turizmo ir verslo informacijos centrui bei Zarasų sporto centrui.

Prizinis lenktynių fondas šiemet buvo 21,9 tūkst. Eur. Dėl jo šešiuose bėgimuose varžėsi 35 ristūnus vadeliotojantys sportininkai. Visus žiūrovus labiausiai domino lenktynės dėl pagrindinio – 4,5 tūkst. Eur vertės – Didžiojo žiemos prizo, kurį tradiciškai steigia lenktynių organizatorė Žemės ūkio ministerija.

Analogų Baltijos šalyse neturinčios ristūnų lenktynės į Dusetų hipodromą sutraukė tūkstančius žiūrovų. Tai vienintelė diena metuose, kai Dusetų miestelio gatvėse ir prieigose nusidriekia kilometrinės eilės atvažiuojančių ir išvažiuojančių šventės dalyvių eilės. Tačiau Sartų žirgų lenktynių mėgėjai tikrai žino, kaip pasiruošti varžyboms – reikia atvažiuoti šiek tiek anksčiau ir pasirūpinti tinkama apranga ir avalyne, tuomet jokie orai nebaisūs.

Varžybų rezultatai

Po penkerių metų pertraukos vykusiose Sartų lenktynėse Dusetų hipodromo ledo take varžėsi 35 ristūnai žirgai. Dėl oro sąlygų pakeistus važiavimų seką ir neatvykus 3 žirgams iš Estijos, surengti 6 važiavimai, didysis žiemos prizas iškeliavo į Anykščių rajoną. Pirmuosiuose Respublikinės lenktyninių žirgų lygos metų apdovanojimuose pristatytas „Lietuvos rekordas“, „Metų treneris“ ir „Metų vadeliotojas“.

Respublikinės lenktyninių žirgų lygos direktorė Joana Kėrytė: „Įsteigėme metų nominacijas už nuopelnus ir pasiekimus Lietuvos ristūnų žirgų sporte praėjusiais metais. Esame vienintelė organizacija Lietuvoje, kuri rūpinasi ristūnų žirgų veisimu bei profesionaliu ir mėgėjišku ristūnų sportu. Norime su Lietuvos žmonėmis pasidalinti ristūnų, augintojų, savininkų, trenerių bei vadeliotojų pergalėmis“. Nominaciją „Lietuvos rekordas“ ir RLŽL taurę už naują Lietuvos greičio rekordą ristūnų žirgų sporte pelnė Ernestas Juškauskas, kuris duete su ristūnu Panther Face Utenos hipodrome pasiekė 1 min. 14,33 sek. greitį. Nominacija „Metų treneris“ ir Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijos „Nemunas“ taurė teko Žydrūnui Vasilionkai, kurio treniruojamas žirgo Idealas Cass praėjusiais metais pelnytas apdovanojimas tapo trečiu iš eilės šio ristūno laimėtu aukščiausiu apdovanojimu. Pirmų vietų lyderiu pripažintas Stasys Kėrys. Jam suteiktas „Metų vadeliotojo“ vardas ir LR švietimo, mokslo ir sporto ministerijos taurė. Visų nominacijų piniginius apdovanojimus įsteigė RLŽL.

Važiavime dėl didžiojo žiemos prizo, kurį įsteigė Žemės ūkio ministerija, pagrindinio prizo varžėsi 5 suaugusių žirgų A reitingo ristūnai žirgai. Prizą pelnė Idealas Cass (savininkas Arūnas Cicėnas) ir vadeliotojo Alvydo Banėno duetas iš Anykščių rajono. Duetas išvystė greitį iki 1 min. 16,59 sek. ir 1609 m distanciją įveikė per 2 min. 03,232 sek. Antrą ir trečią vietas šiame važiavime užėmė Panther Face, vadeliojamas Ernesto Juškausko (2 min. 3,420 sek.) ir Brave Sensation, vadeliojamas Egidijaus Gudonio (2 min., 3,663 sek.).

Dar vieną pirmą vietą į savo istoriją įsirašys keturmečio Perlo ir vadeliotojo Stasio Kėrio duetas (2 min., 03,328 sek.). Keturmečių žirgų važiavime antrą vietą pelnė Misteris, vadeliojamas Ryčio Lepeškos (2 min. 04,058 sek.), trečią – Krystal Cass, vadeliojamas Alvydo Banėno (2 min. 09,274 sek.). Suaugusių žirgų B reitingo važiavime išsiskyrė ir pirmąją vietą pelnė ristūnas Eck Bow, vadeliojamas Egidijaus Gudonio (2 min. 04,971 sek.). Antras finišo liniją kirto Magis, vadeliojamas Sauliaus Matulevičiaus (2 min. 05,433 sek.), trečias – Uranas, vadeliojamas Stasio Kėrio (2 min. 05,501 sek.).

Suaugusių žirgų C reitingo važiavime prizines vietas iškovojo šie duetai: pirma vieta – Hypnotist ir Ernestas Juškauskas (2 min 05,971 sek.), Čiangas ir Stasys Kėrys (2 min. 06,257 sek.), Čirvas ir Gedvilė Vinslauskaitė (2 min. 13,391 sek.). Suaugusių žirgų D reitingo važiavime laimėtojai pasiskirstė taip: pirmi – Favoritas ir Ernestas Juškauskas (2 min. 09,079 sek.), antri – Lyras ir Renata Pažusienė (2 min. 09,307 sek.) ir treti – Bagis ir Antanas Juškėnas.

Zarasų rajono savivaldybės administracijos ir Respublikinės lenktyninių žirgų lygos informacija

Nuotraukos Luko Bartkaus